reklama

Mozgy verzus kombajny

V stredu po rokovaní vlády poľnohospodárski lobisti neskrývali radosť nad zvýšením priamych platieb na 70% hranicu EÚ15. Z ich pohľadu ide o úspech a zmenšenie doterajšieho hendikepu oproti ostatným krajinám, najmä Poľsku, ktoré sa rovnako snažia udržať čo najširšie dotácie. Podľa ministra pôdohospodárstva tieto kroky povedú k udržaniu zamestnanosti v sektore.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Poľnohospodárstvo so svojím príspevkom k HDP a zamestnanosti pod 5% sa začína správať ako burina - začína ovíjať a dusiť iné odvetvia, ktoré sú perspektívnejšie. Podpora pre výskum a inovácie by priniesla dlhodobé prínosy v podobe rastu počtu pracovných miest, zvýšenia nárokov na kvalitu vzdelania a následne (snáď) zlepšovanie úrovne slovenského školstva. Cesta ako udržať konkurencieschopné poľnohospodárstvo leží práve v prepojení na programy výskumu, rozvoja a inovácií. Vďaka novým nápadom by sa tak otvorili nové perspektívy nielen pre pracovníkov v agrosektore, ale konečne aj vo výskume.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V rozpočtovom súboji však vyhrali opäť kombajny nad mozgami. Tie však prehrali aj pri schvaľovaní tzv. finančnej perspektívy 2007-2013 (hoci vtedy zavážili aj iné faktory). 

Poľnohospodárstvu sa dobre darí nielen v európskych podmienkach, kde si zafixovalo svoje exkluzívne postavenie až do roku 2013 vďaka štedrej a protekcionárskej Spoločnej poľnohospodárskej politike (CAP), ale darí sa jej úspešne erodovať snahy o ďalšiu liberalizáciu medzinárodného obchodu aj v rámci WTO. Výsledkom je, že poľnohospodársky sektor má veľmi ďaleko od trhu, ceny sú ďaleko od optima a rozvojové krajiny ďaleko od šance aspoň na nejaký rozvoj.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Slovensko asi ťažko samé zavelí do útoku proti ochranárstvu a dotáciám, ale mohlo by aspoň pouvažovať nad novým britským návrhom reformy CAP. Má na to dobrú príležitosť napríklad už budúci utorok počas podujatia Národného konventu o EÚ. Návrh síce prichádza s riadnym predstihom, ale niet sa čo čudovať – Francúzsko, ktoré bude predsedať Rade EÚ v druhej polovici roka 2008, sa nepochybne postaví proti odvážnemu a progresívnemu návrhu. A iste nebude samo.  

S prihliadnutím na to, ako dopadli rokovania o rozpočte, sa dá očakávať, že minimálne v prvej fáze diskusie sa Slovensko nepostaví za tento návrh. A ak, tak len veľmi platonicky, aby si nepohnevalo poľnohospodárskych lobistov.

Tomáš Siviček

Tomáš Siviček

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som doktorand Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave. Zároveň sa zahraničnej politike (ešte stále) venujem aj pracovne. Zoznam autorových rubrík:  Medzinárodná politikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu